Ik ben de goede herder. Een goede herder geeft zijn leven voor de schapen. Een huurling, iemand die geen herder is, en die niet de eigenaar van de schapen is, laat de schapen in de steek en slaat op de vlucht zodra hij een wolf ziet aankomen. De wolf valt de kudde aan en jaagt de schapen uiteen; de man is een huurling en de schapen kunnen hem niets schelen. Ik ben de goede herder. Ik ken mijn schapen en mijn schapen kennen mij, zoals de Vader mij kent en ik de Vader ken. Ik geef mijn leven voor de schapen. Maar ik heb ook nog andere schapen, die niet uit deze schaapskooi komen. Ook die moet ik hoeden, ook zij zullen naar mijn stem luisteren: dan zal er één kudde zijn, met één herder. De Vader heeft mij lief omdat ik mijn leven geef, om het ook weer terug te nemen. Niemand neemt mijn leven, ik geef het zelf. Ik ben vrij om het te geven en om het weer terug te nemen – dat is de opdracht die ik van mijn Vader heb gekregen.’
«The new dawn» © Met permissie Permissie
«Bird-stone» © Creative commons NC-ND 4.0 Creative Commons
Je luistert naar het lied Jesus is the new dawn, gecomponeerd door Margaret Rizza. ‘Jezus, nieuwe dageraad, leid ons de weg’.
De lezing van vandaag is uit het Evangelie volgens Johannes, hoofdstuk 10, vanaf vers 11-18.
In het Palestina van de eerste eeuw zag je schapen en herders overal in het landschap. Herders hadden een zeer gewoon, bescheiden bestaan. Vandaag de dag leven de meesten van ons in een stad of dorpen – we komen daar zelden nog een herder tegen. Dit beeld van de herder zegt ons dus misschien niet zoveel. Of we reageren negatief op de andere kant van dit verhaal: dat Jezus hiermee ook een minder fraai beeld van ons schetst, als simpele schapen. Maar hoe reageer jij op dit beeld? Wat maakt het in je los? Wat denk je dat Jezus over zichzelf zegt, over ons en over jou?
Jezus spreekt over de verschillen tussen een goede herder en een huurling: de verschillen in toewijding en verantwoordelijkheid, de diepte van de relatie, de tijd, zorg en liefde die gegeven wordt. Allemaal zaken die Jezus anders maken dan valse profeten. Maar misschien zet het ons ook aan het denken? Wat zegt dit beeld van de goede herder en de huurling over mijn toewijding, de diepte van mijn relaties, de tijd, zorg en liefde die ik geef?
Als je de woorden van Jezus opnieuw hoort, luister dan eens goed naar de zin die Jezus hier steeds herhaalt – een zin die zoveel ons zoveel zegt over zijn liefde voor ons.
“Ik geef mijn leven voor mijn schapen.” Huurlingen doen dat niet. Sterker nog, de meeste herders geven zelfs niet zoveel om hun schapen. Maar in de tijd van Pasen vieren we dat Jezus dat wel doet. Wat wil je nu zeggen tegen degene die zijn leven gaf voor ons allemaal – ook voor jou?