Priesters, hul je in rouw, schreeuw het uit, dienaren van het altaar, breng de nacht door met klagen, dienaren van mijn God, want de tempel van jullie God blijft verstoken van offers van graan en wijn. Kondig een vastentijd af en roep op tot een plechtige samenkomst, verzamel de oudsten en alle inwoners van het land in de tempel van de HEER, jullie God, en roep de HEER om hulp. O angstwekkende dag! Nabij is de dag van de HEER, de dag van ondergang die komt van de Ontzagwekkende!
Joël 2: 1-2
Blaas de ramshoorn op de Sion, blaas alarm op mijn heilige berg, laten de inwoners van het land beven: De dag van de HEER komt! Hij is nabij! Het is een dag van duisternis en donkerte, een dag van dreigende, donkere wolken. Als het morgenlicht over de bergen, zo nadert een groot en machtig volk, zoals er nooit tevoren geweest is of ooit nog zal zijn tot in het verste nageslacht.
«Her music of simplicity» © Met permissie Permissie
Je luistert naar het lied Creator God, gecomponeerd door Margaret Rizza.
‘In de duisternis van de stille nacht; Bij het aanbreken van het daglicht; In het mysterie van de schepping; Scheppende God, bent U daar.’
De lezing is genomen uit het Boek Joël, hoofdstuk 1, vanaf vers 13, hoofdstuk 2, vanaf vers 1.
Wij weten niet veel over de profeet Joël. Maar in deze passage is het zo goed als zeker dat hij - ten overstaan van God en gericht tot het volk – zich uitsprak over een ramp die de mensen had getroffen, een ramp die wij niet meer kunnen reconstrueren. Wat denk jij dat deze ‘dag van de Heer die nabij is’ betekent? Is dat iets om bang voor te zijn? … iets om naar uit te zien?
Joël spreekt over ‘alarm, duisternis, donkerheid en wolken’; denk jij dat er ruimte is voor dit soort woorden als wij over God spreken? Zo ja, waarom? Zo niet, waarom niet?
Luister nu weer naar deze passage en kijk of je de boodschap op kunt vangen die God vandaag tot je richt. Betekent dit een troost of een uitdaging, een waarschuwing of een uitnodiging?
Richt je tenslotte - biddend in je eigen woorden - tot God, in het licht van wat je hebt gehoord: wat voel je dat je vandaag heel graag aan God wilt zeggen?